| CS | EN |

Vyjádření k sobotní tragédii na Rally Show Uherský Brod

2012-11-13

V sobotu odpoledne otřásla médii zpráva o smrti čtyř dívek, které smetl při Rally Show Uherský Brod závodní vůz. Okamžitě se vyrojily dohady o zabezpečení podobných akcí. Na autodromu CzechRing se již od jeho postavení počítá s velkými bezpečnostními opatřeními. Toto hledisko je největší prioritou! Diváci stojí při závodu za betonovými zábranami, které odolají i velmi silnému nárazu rychle jedoucího vozu. Od ostatních částí trati jsou diváci odděleni páskami, které jsou umístěny v dostatečné vzdálenosti od trati. Vstup je povolen jenom do určitých částí areálu. Dodržování bezpečnostních pravidel při závodech zajišťují kromě samotných pořadatelů také pracovníci bezpečnostní služby. Situace na běžných komunikacích je při závodech rallye samozřejmě o mnoho složitější - a o to větší by opatření měla být.

"Jako protipól tragédii, která se stala na rally v sobotu chceme ukázat výše zmíněné video. Tyto záběry v dnešní době vypadají neuvěřitelně, ale ukazují, že diváci dokázali reagovat pokud závod sledují. S tím dnes již nelze počítat a je nutné správně určit divácká místa a současně apelovat na diváky, aby je stoprocentně dodržovali. Organizace rally je z hlediska bezpečnosti velice náročná, pokud se nekoná například na autodromu, který je k tomuto účelu vybudován," říká k události manažer CzechRingu a Rally Show Karel Pohner.

"Závod, ve kterém se sobotní tragédie stala, bohužel parazituje na našem jméně Rally Show. Tento název jsme pro náš podnik vymysleli a zavedli před 6 lety. Název Rally Show opravdu vystihuje charakter naší akce, jelikož se jedná o bezpečnou show na uzavřeném závodním okruhu a nikoliv o ostrý závod. Zneužití jména Rally Show pořadateli v Uherském Brodě je tedy nejenom nekorektní vůči jediné české Rally Show, ale také zavádějící vůči divákům," dodává Karel Pohner.