| CS | EN |

Rock for People zaútočí na nové ekologické rekordy a zároveň se stane součástí maratonu Grega Parmleyho

2011-06-20

Jako místo oslav svého 20. výročí působení v České republice si vybrala blížící se festival Rock for People mezinárodní organizace Greenpeace. Při té příležitosti vznikne na festivalu tzv. Zelené městečko - druhé epicentrum dění s pestrým programem. Rock for People (2. – 5. 7. 2011) již tradičně v rámci ekologického konceptu podporuje i veřejnou dopravu (včetně kyvadlové), vlakovou dopravu na festival, cyklojízdu (včetně výroby a instalace stojanů na kola a letos poprvé s profesionálním doprovodným cykloservisem) nebo také tisk propagačních materiálů na recyklovaný papír. Chybět by na místě neměl ani recyklovatelný toaletní papír. Nově se do zeleného programu zapojí i společnost T-Mobile, díky které bude možné rozšířit unikátní separační linky i recycle pointy. „Jsme rádi, že se nám daří eko aktivity neustále rozšiřovat. Letos se budou účastníci v Zeleném městečku moci například dozvědět novinky o solární energii. I díky finanční podpoře společnosti T-Mobile bude areál včetně stanového města pro 15 tisíc lidí plně vybaven odpadkovými koši na tříděný odpad,“ říká Michal Thomes z pořádající agentury Ameba Production.


Za loňský přístup k životnímu prostředí byl festival Rock for People oceněn prvním místem v akci Čistý festival, podporované společností Ekokom. Jako první a dosud jediný festival v bývalém Československu RfP předloni zprovoznil vlastní unikátní linku na třídění odpadů, skrze kterou prochází veškerý odpad festivalu. Linka je v provozu 24 hodin denně po dobu 5 dnů; při loňském ročníku jí prošlo více než 70 tun odpadu, z nějž 80 % bylo ve spolupráci s Hradeckými službami a.s. recyklováno (plasty, papír, sklo, hliník, baterie). Na provozu celého třídícího systému festivalu se vystřídalo 200 dobrovolníků z řad festivalových návštěvníků. Celý koncept zeleného festivalu finančně podpoří také firma T-Mobile, která je již počtvrté za sebou generálním partnerem festivalu a deník Metro pak našim dobrovolníkům dodá slušivá trička a postará se o informování návštěvníků.


Navíc bude v rámci tohoto ročníku nově zaveden i tříděný sběr gastroodpadů ze všech festivalových stánků s občerstvením. „Očekáváme, že se tímto opatřením podíl recyklace zvedne na 90 % veškerého odpadu,“ říká Štěpán Suchochleb, který má ekologický program na starosti. Během loňského ročníku se v rámci této aktivity vysbíralo přes 110 000 pivních kelímků, jejichž složením vznikl had o rekordní délce 1 155,25 metru. Festival Rock for People tímto počinem předčil jiné open air akce a zapsal se tak do České knihy rekordů.


Kromě certifikátu Čistý festival získal v loni Rock for People také významné ocenění od celosvětové asociace A Greener Festival. Nejen pro organizátory bylo udělení tohoto významného certifikátu Green & Clean Award od evropské asociace festivalů Yourope a organizace A Greener Festival dalším důkazem o správném směřování Rock for People k co nejmenší zátěži na životní prostředí a zároveň k příjemnému pobytu všech návštěvníků. Na plnění velmi náročných kritérií vypsaných stejnojmennou organizací dohlíželi její zástupci osobně; o to větším úspěchem je označení „Green & Clean“, které si osobně převzali organizátoři festivalu v Londýně. Certifikát není pro ně jen odměnou za šetrný přístup k přírodě, ale i závazkem pro nadcházející 17. ročník.


Na seznam 26 předních evropských hudebních festivalů, které se během rekordně krátké doby rozhodl absolvovat britský novinář a editor magazínu IQ Greg Parmley, se dostal také Rock for People! Snese dění ve Festivalparku Hradce Králové srovnání s atmosférou slavných evropských festivalů? Kde se nejlépe starají o muzikanty, poskytují jim nejlepší podmínky, a kde mají jejich příznivci nejlepší zázemí? Na tyto a další otázky by měl Greg Parmley znát odpověď koncem července. Do Hradce Králové má tento britský novinář a především specialista na hudební byznys dorazit v rámci svého pokusu o zápis do Guinessovy knihy rekordů – na návštěvu téměř třicítky festivalů si vyhradil pouhých 30 dnů. Navštívit by měl na 13 zemí, svou cestu zahájí 24. června rovnou v Glastonbury, pokračovat směrem Chorvatsko a posléze zase zpět. Návrat do rodné země plánuje na 23. července.


Více informací na www.rockforpeople.cz.


Letošní Rock for People, na kterém vystoupí na 140 kapel, 20 DJ´s a dvě desítky divadelních souborů a dalších „živých“ projektů, se v hradeckém Festivalparku koná od 2. do 5. července. Vedle zahraničních hvězd v čele s My Chemical Romance, Paramore, Bullet For My Valentine, Pendulum, Sum 41, White Lies, The Wombats, německých Digitalism nebo The Streets byly potvrzeny i české kapely jako Tata Bojs, Kryštof (s derniérou aktuálního Kinoturné), Tři sestry, Vypsaná fiXa, Nightwork, Buty nebo Chinaski.


Nejlevnější červnové vstupenky za 1 590 Kč jsou pouze na www.ticketsforpeople.cz - do 1. července bude cena stejná. Vstupenky lze zakoupit i v dalších předprodejních sítích.