| CS | EN |

Nová grafika a další potvrzená jména na Rock for People

2011-04-09

Nejvýznamnější a zároveň nejviditelnější letošní inovací Rock for People je kompletní obměna vizuálního stylu festivalu. Autorem konceptu, jenž se týká i loga, je renomovaný pražský ateliér Dynamo Design, který do nové grafiky promítl nosné atributy Rock for People: zábavu, kreativitu, sdílení zážitků, rozmanitost, energii a v neposlední řadě emoce. Stylizované postavy zároveň vystihují další novinku – koncept Partiček.

„Každým rokem stoupá počet hromadných objednávek. I v samotném areálu je patrné, že lidé si užívají hudbu a festival samotný v partách, případně se na RfP party tvoří. To chceme podporovat a nabídnout lidem i vlastní design triček, vlastní prostor ve festivalovém kempu a další pobídky,“ doplňuje Petr Fořt, dramaturg Rock for People.

Nový vizuální styl nebude patrný jen na plakátech, na nových internetových stránkách nebo v outdoorové kampani: figury ve 3D i na boardech nápaditým způsobem zpestří prostor Festivalparku a budou dílem sloužit i jako originální navigace.


Ne jeden nebo dva, ale minimálně osm vrcholů bude mít letošní Rock for People. Přesně tolik kapel se vejde do vedoucího pelotonu hudebních skupin, které se mezi 2. a 5. červencem objeví na velkých scénách ve Festivalparku v Hradci Králové. Kromě dosud potvrzených THE STREETS, SUM 41 nebo PARAMORE, kteří na Rock for People přijedou v nové sestavě a s novými skladbami.


K nejočekávanějším a také nejnovějším potvrzeným jménům, jež poslední dva tři roky rezonuje v přáních návštěvníků Rock for People, jsou australští PENDULUM. Tito pionýři drum´n´bassu – a poslední léta i dubstepu a breakbeatu – sice již do České republiky zavítali, v Hradci Králové se však představí konečně v plné sestavě a s průletem jejich největšími hity. Za průkopníky své druhu lze označit i britskou formaci BULLET FOR MY VALENTINE. Ačkoliv bývá zcela mylně řazena k emo kapelám, daleko pevnější postavení má mezi příznivci metalu – přesto svým loňským albem Fever obměkčili srdce i těch posluchačů, kteří hard & heavy žánr jinak nevyhledávají.

Ke zmíněnému stylu emo má překvapivě nejblíže další z potvrzených formací – Američané JIMMY EAT WORLD, které jako své velké vzory často zmiňuje frontmanka Paramore Hayley Williams. Právě „středostavovské“ vzezření tohoto kvarteta vzniknuvšího v roce 1993 ukazuje na „marketingovou subverzi“ emo žánru, který měl původně mnohem blíže k alternativnímu rocku a indies scéně. Na elektronickou linii předloňských Underworld nebo loňských Archive naváže letos vzývaná německá dvojice DIGITALISM. Ta s ohledem na chystané červnové album odehraje pouze omezený počet koncertů: vedle monstrózní show v Londýně půjde o vystoupení také na Rock for People.


Silná bude na letošním Rock for People i sestava středních a menších hudebních projektů, což nevylučuje jejich hudební kvalitu a originalitu. K takovým patří například brightonské drum´n´bassové trio THE QEMISTS, jež vyrostlo - hýčkáno domovským labelem Ninja Tune a díky spolupráci například s Coldcut nebo Basement Jaxx – v jednu čelných žánrových kapel ve Velké Británii. Zcela opačnou hudební polohu, na folkových základech vypiplanou lyriku, nabídne americké uskupení JENNY AND JOHNNY. To tak s již potvrzenými Bright Eyes nabídne širší pohled na aktuální americkou indie scénu. Ze Spojených států přijedou i TITLE FIGHT, kteří postaví žánr „indie“ na hlavu: bez ohledu na jakoukoliv vnější image nabídnou HC/punkový kvapík s prvky alternativního rocku.

Příznivce melodičtějšího soundu potěší (a možná v pozitivním slova smyslu šokují) nizozemští DESTINE, skvěle kombinující moderní rock s našlapaným pop-punkem. Od dob Donots se v tomto žánru nezjevila žádná evropská kapela takových kvalit a hlavně potenciálu konkurovat americkým, respektive kanadským veličinám. Veselý streetpunk (a dost možná i nové album) na Rock for People přijedou představit berlínští punkeři RADIO DEAD ONES. Jejich bezpředsudečný přístup k hudbě ilustruje rozptyl kapel, s nimiž se objevili na jednom pódiu: předskakovali Dropkick Murphys či U.S.Bombs, ale křtili i desku domácím Nežfaleš.


V letošní nabídce Rock for People bude samozřejmě dostatečný prostor i pro tuzemské kapely. Návštěvníci jistě oželí řadu stálic programu – naopak se vracejí skupiny, které na posledních ročnících nehrály. Do punk-rockové linky tak zapadne vystoupení Tří sester, festivalový set nabídnou Chinaski, stejně jako loni absentující Nightwork. U jiných kapel se mohou fanoušci těšit na překvapení: platí to o skupině Kryštof, Vypsané fixe atd. Za speciální pak je už předem možné označit koncerty Jiří Schmitzera s kapelou, Prago Union, Ester Kočičkové a Lubomíra Nohavici nebo Southpaw, kteří na Rock for People naplánovali svou derniéru.


Všechny další informace na www.rockforpeople.cz a na www.facebook.com/rockforpeople.


Ceny vstupenek na Rock for People 2011(výhradně na www.ticketsforpeople.cz)

duben – 1 450,- Kč

květen – 1 520,- Kč

červen – 1 590,- Kč

na místě – 1 800,- Kč