| CS | EN |

Autor hudby z virálního hitu Harlem Shake navštíví poprvé Česko - přijede zahrát na Hip Hop Kemp

2013-05-02

Americký DJ a producent Baauer, který stojí za celosvětovým megahitem Harlem Shake poprvé zahraje v České republice. Koncem srpna zahraje na festivalu Hip Hop Kemp ve Festvalparku v Hradci Králové.

 

Harlem Shake se poprvé objevil na internetu v únoru tohoto roku. Část tracku byla použita ve stejnojmenném memu, který okamžitě obletěl svět. Krátké video, které začíná zcela nenápadně a končí bláznivými tanečními kreacemi je velmi snadné natočit i doma, jeho popularita proto dosáhla obrovských čísel. YouTube eviduje téměř sedm milionů videí obsahujících název Harlem Shake. Počet jejich shlédnutí by dohromady snadno převálcoval korejského rapera Psy.

 

Do šíleného řetězu se ale zapojily i oficiální instituce. Existuje například verze Anglického národního baletu (http://bit.ly/Y20hOk), univerzity v texaském Austinu (http://bit.ly/XBk9eY), norské armády (http://bit.ly/WQ0nLd), zaměstnanců Googlu (http://bit.ly/WKvg5I). Svou verzi natočily i fotbalové kluby jako Manchester (http://bit.ly/UIe9Bm), Juventus (http://bit.ly/WP6aiJ) nebo Fulham (http://bit.ly/Ws0KQd), pozadu nezůstala ani pražská Sparta (http://bit.ly/WM0eah).

 

Videa natáčejí uživatelé pod vodou, existují výběry nejlepších Harlem Shaků z různých zemí na celém světě, videa s naháči a pornoedice, záznamy z metra, video parodující prezidenta Obamu nebo meme s babičkami. Track Harlem Shake se na několik týdnů ocitl v čele americké hitparády Billboard Hot 100, stal se jedničkou v Austrálii a na Novém Zélandu a ve Velké Británii dosáhl na třetí místo. Nahrávku ale skvěle přijali i hudební kritici. Americká raperka Azealia Banks remixovala Harlem Shake a umístila track na svůj SoundCloud. Baauerova hvězda vystřelila strmě vzhůru.

 

Tento úspěch ale není výsledkem pouhého jednoho songu, z něhož navíc znají lidé jenom půl minutový výsek. Baauer je především zdatný autor. Řadí se mezi nejlepší trap producenty, vydává u Dipla na Mad Decent a na LuckyMe, spolupracuje s lidmi jako je Just Blaze. V současnosti jede Baauer tour Worst Of Both Worlds s dalším slavným jménem - Danny Brownem, který se na Hip Hop Kempu ukázal loni. Návštěva Baauera bude zkrátka neopakovatelnou hudební událostí a jedinečnou možností pro české fanoušky, jak ochutnat něco málo ze světové první ligy nastupující generace hudebníků.

 

Baauer však není posledním a největším jménem, které má letos Hip Hop Kemp na seznamu. Vyhlašování je v plném proudu a na fanoušky čeká nejedno překvapení. Cílem je jediné - vytvořit zajímavý a neotřelý line-up, který nesází jenom na „staré známé“, nýbrž přivézt nové hvězdy a zkombinovat svěží lineup prošpikovaný klasikou i objevy. Že se toto daří Hip Hop Kempu plnit beze zbytku, potvrdilo i loňské zařazení do seznamu 50 nejlepších festivalů na světě podle reportérů CNN.